kayısı püresi kayısı püre konsantresi kayısı pulpu kayısı pulp konsantresi kayısı püresi firmalar kayısı pulpu firmalar kayısı püresi üreticiler kayısı püresi fabrikalar kayısı püresi ihracat kayısı pulpu üreticiler kayısı pulpu fabrikalar kayısı pulpu ihracat

kayısı püresi

Kayısı Püresi (Kayısı Pulpu) & Kayısı Püre Konsantresi (Kayısı Pulp Konsantresi)


Kayısı Püresi üretimi için üretim tesisine sevkedilen sağlam, olgun, taze ve temiz kayısılar öncelikle ön yıkama ve seçme işlemlerine tabi tutulur. Seçilmiş kayısılar öğütme (mekanik parçalama), ısıtma ve mayşenin inceltilmesi işlemleri sonunda kayısı püresi (kayısı pulpu) haline getirilir. Elde edilen kayısı püresi (kayısı pulpu) isteğe bağlı olarak evaporasyon (yoğunlaştırma, suyun uçurulması) işlemine tabi tutularak istenilen konsantrasyona getirilir ve Kayısı Püre Konsantresi (Kayısı Pulp Konsantresi) elde edilir.


Üretilen Kayısı Püresi veya Kayısı Püre Konsantresi, üretim tesisinin teknik olanakları ve müşteri talebine bağlı olarak aseptik veya soğuk dolum yolu ile çeşitli hacimlerde metal veya plastik varil, polikarbonat bidon veya gıda tankerlerine aktarılarak uygun koşullarda depolanır.

 

Kayısı Püresi

(Kayısı Pulpu)

Kayısı Püre Konsantresi

(Kayısı Pulp Konsantresi)

Hasat Sezonu

Temmuz - Ağustos

Briks

12 - 18

20 - 22

30 - 32

Asitlik

0.4 - 1.8

0.9 - 2.4

1.0 - 3.0

pH

3.5 - 4.5

Bostwick (Akışkanlık)

6 - 18 cm/30 sn.